Säg hej till rektor Henrik

Henrik Lövstedt är rektorn som brinner för skolans uppdrag och att kunna göra skillnad i människor liv, på riktigt! Han har jobbat inom skolvärlden i närmare 30 år och känner sig mest stolt som rektor när en elev tar nya kliv och klarar saker som de inte trodde var möjligt. Läs vidare för att få en inblick i hur det är att vara elev på Noblaskolan Hagaberg.  

Vad tycker du är viktigast för att skapa en bra skolgång?

Ramar och kramar. Väldigt tydliga ramar och riktigt mjuka kramar. Alltid både och. Aldrig antingen eller.

Vad vill du att eleverna har med sig när de går ut Noblaskolan?

Bildning och massor av kunskap!

Vad är ditt bästa tips till vårdnadshavare inför skolvalet?

Gå på magkänslan! Om det känns bra är det troligtvis det också.

Hur skulle du beskriva Noblaskolan?

Kunskap och trygghet.

Hur arbetar pedagogerna på skolan?

Våra lärare är utbildade, kompetenta, erfarna och har med ett tydligt ansvar frihet att välja metod och innehåll anpassad för varje elev. Lärarnas val vilar alltid på vetenskaplig grund och beprövad erfarenhet.