Rotundaskolan blir Noblaskolan Hemdal

Det är med stor glädje som vi välkomnar Noblaskolan Hemdal till våra nu 15 Noblaskolor runt om i Sverige.

Namnbytet är en del av vår satsning på kvalitet och skolutveckling och vi vill ge alla elever ännu bättre förutsättningar att lyckas nå sina mål.

Skolan har funnits i drygt 20 år och ledning med personal är duktiga på att ständigt hitta nya vägar för att möta de behov som finns hos dagens elever. På Noblaskolan Hemdal bedrivs resultatinriktad undervisning där lärare, tillsammans med elever, bygger ett akademiskt självförtroende genom att ställa krav, stötta och utmana – varje dag, varje lektion. 

– Det bästa med mitt jobb är att jag varje dag får se eleverna växa och utvecklas, berättar Karin Bolin som är skolans rektor.

Elever utanför Noblaskolan